Mieszkańcy Jaworzna powinni być szczególnie czujni na nowe metody oszustw związane z wyłudzaniem danych osobowych. Cyberprzestępcy coraz częściej udają pracowników Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), aby zdobyć poufne informacje. Policja i GUS przestrzegają przed tymi niebezpiecznymi praktykami, które mogą dotknąć każdego z nas. Warto znać sposoby weryfikacji autentyczności ankieterów, aby nie dać się oszukać.
W ostatnim czasie zintensyfikowały się przypadki prób wyłudzeń, w których przestępcy podszywają się pod ankieterów GUS. Przedstawiają się jako osoby sprawdzające dane spisowe, co może budzić wątpliwości. Policja przypomina, że wszyscy pracownicy GUS są zobowiązani do podania swojego imienia, nazwiska i numeru legitymacji służbowej na prośbę respondenta. Warto także przypomnieć, że badania statystyczne prowadzone przez urzędników obejmują różne dziedziny i można je zweryfikować na stronie internetowej GUS.
Aby zabezpieczyć się przed oszustami, respondenci mogą podjąć kilka kroków w przypadku otrzymania telefonu od domniemanego ankietera. Możliwości to m.in. sprawdzenie aktualnych badań na stronie GUS, użycie narzędzi weryfikacyjnych dostępnych online, skontaktowanie się bezpośrednio z urzędem statystycznym lub umówienie się na wizytę w swoim domu. Takie działania pozwalają na potwierdzenie, czy rozmowę prowadzi faktycznie pracownik GUS.
W przypadku podejrzanych telefonów lub SMS-ów, zaleca się ich zgłaszanie do CSIRT NASK, który zajmuje się analizą cyberzagadnień. Odpowiednie zgłoszenie można złożyć poprzez stronę internetową zgłaszającą incydenty. Ponadto, mieszkańcy powinni być świadomi, że dane osobowe są cennym zasobem i że należy zachować ostrożność, nie udostępniając ich nikomu, kto próbuje się podać za przedstawiciela instytucji.
Źródło: Policja Jaworzno
Oceń: Uwaga na nowe metody wyłudzania danych – oszuści podszywają się pod badania GUS
Zobacz Także