Ludwik Kaszowski


Ludwik Kaszowski, urodzony 14 sierpnia 1939 roku w Jaworznie, to postać o wielu obliczach. Był on nie tylko utalentowanym geografem i geomorfologiem, ale także duchownym katolickim, który przez wiele lat był członkiem zakonu paulinów. Jego życie zakończyło się 6 czerwca 2017 roku w Wieruszowie, gdzie pozostawił po sobie trwały ślad wśród osób, które go znały.

W swojej karierze akademickiej zdobył tytuł doktora habilitowanego, a przez długi czas zajmował się nauczaniem na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ludwik Kaszowski był inspiracją dla wielu studentów, angażując się w rozwój młodych umysłów oraz dzieląc się swoją pasją do nauki o Ziemi.

Życiorys

W 1972 roku Ludwik Kaszowski uzyskał na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego tytuł doktora na podstawie pracy zatytułowanej Geomorfologiczna działalność Potoku Białego w Tatrach. Po uzyskaniu tego wyróżnienia rozpoczął pracę jako adiunkt na tym samym wydziale. W 1985 roku, na podstawie swojego dorobku naukowego oraz rozprawy Rzeźba i modelowanie gór wysokich strefy suchej na przykładzie Hindukuszu Munjan, uzyskał stopień doktora habilitowanego i objął stanowisko docenta. W latach 1994–1996 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kaszowski był także osobą duchowną — wstąpił do zakonu paulinów, a w 2000 roku złożył profesję wieczystą. Z kolei w 2001 roku w klasztorze na Jasnej Górze otrzymał święcenia kapłańskie. Na koniec swojego życia pełnił posługę duszpasterską w klasztorze paulinów w Wieruszowie. Zmarł, a 8 czerwca 2017 roku został pochowany na cmentarzu w Wieruszowie.

Przypisy

  1. Dr hab. Ludwik Kaszowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 19.06.2017 r.]
  2. a b Zmarł o. Ludwik Kaszowski. jasnagora.com, 07.06.2017 r. [dostęp 19.06.2017 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Adam Leśniak | Edward Zacher

Oceń: Ludwik Kaszowski

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:24