Dobrosława Szumiło-Kulczycka


Dobrosława Szumiło-Kulczycka, urodzona 3 kwietnia 1974 roku w Jaworznie, to wybitna postać w polskim środowisku prawniczym. Jako adwokat i prawniczka, łączy swoje umiejętności z pracą naukową, zajmując stanowisko profesora na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W ramach swojej działalności, jest również kierowniczką Centrum Alternatywnego Rozwiązywania Sporów UJ, gdzie angażuje się w rozwój innowacyjnych metod rozwiązywania sporów. Jej specjalizacja obejmuje postępowanie karne, co czyni ją ekspertem w tej dziedzinie prawa.

Życiorys

Dobrosława Szumiło-Kulczycka jest znaną postacią w dziedzinie prawa. W 1998 roku zakończyła swoją edukację prawniczą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaraz po tym, rozpoczęła aplikację sądową, co stanowiło ważny krok w jej karierze zawodowej.

Po pomyślnym ukończeniu aplikacji sądowej oraz zdaniu egzaminu sędziowskiego, postanowiła kontynuować kształcenie w kierunku prawa karnego. Ukończyła uzupełniającą aplikację adwokacką, a w 2004 roku z powodzeniem zdała egzamin adwokacki, co umożliwiło jej zapisanie się na listę adwokatów w Krakowskiej Izbie Adwokackiej.

W międzyczasie, w 2003 roku, obroniła pracę doktorską pod tytułem „Prawo do sądu właściwego w sprawach karnych”, pod kierunkiem prof. Stanisława Waltosia. Jej praca doktorska stała się fundamentem dla późniejszej monografii prawniczej, opublikowanej pod tytułem „Prawo administracyjno – karne”.

Następnie podjęła pracę na stanowisku adiunkta w Katedrze Postępowania Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którą jest związana do dnia dzisiejszego. W latach 2007–2009 przebywała w Max-Planck-Institut für Ausländisches und Internationales Strafrecht we Fryburgu Bryzgowijskim, jako stypendysta Fundacji im. Alexandra von Humboldta.

W 2013 roku, na podstawie swojej monografii „Czynności operacyjno – rozpoznawcze i ich relacje do procesu karnego”, uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego na Wydziale Prawa i Administracji UJ.

Działalność naukowa i dydaktyczna

Od 2018 roku, Dobrosława Szumiło-Kulczycka pełni ważną rolę jako profesor uczelni. Jej dorobek naukowy jest imponujący i obejmuje ponad 100 publikacji, w tym monografie, artykuły w recenzowanych czasopismach naukowych, glosy oraz sprawozdania. Ponadto, miała okazję pełnić funkcję redaktora naukowego kilku prac zbiorowych.

Szumiło-Kulczycka aktywnie uczestniczyła w krajowych oraz międzynarodowych programach badawczych, i często pełniła rolę kierownika tych projektów. Jej badania koncentrują się przede wszystkim wokół uprawnień operacyjnych służb policyjnych oraz specjalnych, co ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania przestępstwom oraz ich ścigania, a także dla przestrzegania praw człowieka.

W dodatku, zajmuje się również tematyką prawa do sądu oraz zapewnianiem rzetelnej procedury sądowej, jak również alternatywnymi metodami rozstrzygania konfliktów i rozwiązywania sporów prawnych.

Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego. Jest także zaangażowana w prowadzenie szkoleń dla aplikantów adwokackich w Krakowskiej Izbie Adwokackiej. W latach 2013–2019 pełniła funkcję wykładowcy w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

Pełnione funkcje

Od 2013 roku Dobrosława Szumiło-Kulczycka pełni rolę Rzecznika Dyscyplinarnego, odpowiadając za sprawy związane z Nauczycielami Akademickimi na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wzbogaca swoje doświadczenie jako zastępca Przewodniczącego Zarządu Komisji Nauk Prawnych w ramach Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, funkcjonując na tym stanowisku od 2019 roku.

Oprócz tego, od 2021 roku jest członkiem Zarządu Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego (AIDP – Association Internationale de Droit Pénal). Do jej osiągnięć należy również rola kierownika studiów podyplomowych dotyczących Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów, którą sprawuje od 2015 roku.

Współpracuje także jako członek komitetu redakcyjnego w czasopiśmie Palestra. Poza tym, od 2021 roku jest członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. Znaczącym wydarzeniem w jej karierze było pełnienie funkcji eksperta w Senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji oraz ich wpływu na proces wyborczy w Polsce oraz konieczności reformowania służb specjalnych, co miało miejsce w 2023 roku.

Działalność pro publico bono

Dobrosława Szumiło-Kulczycka angażuje się aktywnie w działania na rzecz obrony praw osób pokrzywdzonych. W szczególności, występuje jako obrończyni dyrektorki Szkoły Podstawowej w Dobczycach, która została zawieszona w swoich obowiązkach po tym, jak uczniowie wzięli udział w wydarzeniu Tour de KonstytucjaPL. Jej zaangażowanie nie ogranicza się jedynie do tej sprawy.

W przeszłości reprezentowała również osoby, które zostały ścigane za organizację oraz udział w strajkach kobiet, demonstrując staroświecką determinację w walce o prawa obywatelskie i społeczne. Działania te potwierdzają jej poświęcenie dla spraw, które mają wpływ na dobro ogółu.

Publikacje

W dorobku naukowym Dobrosławy Szumiło-Kulczyckiej można znaleźć szereg istotnych publikacji, które przyczyniły się do rozwoju wiedzy w dziedzinach prawa administracyjnego oraz karnego.

  • Szumiło-Kulczycka D. 2004. Prawo administracyjno – karne. Wyd. Zakamycze, Kraków. ISBN 83-73334-07-6,
  • Szumiło-Kulczycka D. 2012. Czynności operacyjno-rozpoznawcze i ich relacje do procesu karnego. Wyd. LexisNexis. ISBN 9788378064961,
  • Szumiło-Kulczycka D., Gajda-Rozczynialska K. [red.] 2018. Judicial Management versus Independence of Judiciary. Wyd. Wolters Kluwer. ISBN 978-83-8160-112-2,
  • Kozub-Ciembroniewicz K., Szumiło-Kulczycka D. 2022. Czy aborcja naprawdę jest sprawą Konstytucji? Palestra 10/2022: 33-52.

Przypisy

  1. a b c d e f g h dr hab., adwokat Dobrosława Szumiło-Kulczycka [online], 127.0.0.1 [dostęp 29.11.2023 r.] (pol.).
  2. Dr hab. Dobrosława Szumiło-Kulczycka - Centrum Alternatywnego Rozwiązywania Sporów Uniwersytetu Jagiellońskiego [online], centrumars.wpia.uj.edu.pl [dostęp 29.11.2023 r.]
  3. Szumiło-Kulczycka Dobrosława [online], adwokatura.krakow.pl [dostęp 29.11.2023 r.]
  4. NCN [online], ncn.gov.pl [dostęp 28.11.2023 r.]
  5. Polska Bibliografia Naukowa [online], pbn.nauka.gov.pl [dostęp 28.11.2023 r.]
  6. Dobrosława Szumiło-Kulczycka | Rzecznik Praw Obywatelskich [online], bip.brpo.gov.pl [dostęp 29.11.2023 r.]
  7. Rzecznicy - Centrum Spraw Osobowych - Uniwersytet Jagielloński [online], cso.uj.edu.pl [dostęp 25.11.2023 r.]
  8. Informacje podstawowe - Centrum Alternatywnego Rozwiązywania Sporów - Wydział Prawa i Administracji [online], centrumars.wpia.uj.edu.pl [dostęp 25.11.2023 r.]
  9. Władze ORA - Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie [online], adwokatura.krakow.pl [dostęp 25.11.2023 r.]
  10. a b c d e f g h i prof. UJ, dr hab. Dobrosława Szumiło-Kulczycka [online], Katedra Postępowania Karnego, 12.10.2014 r. [dostęp 25.11.2023 r.] (pol.).
  11. a b IV. Katedra w latach 2003-2021 [online], Katedra Postępowania Karnego, 06.10.2016 r. [dostęp 29.11.2023 r.] (pol.).
  12. Komisja Nauk Prawnych Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie [online].
  13. Zwycięstwo sędziego Żurka. Miał prawo mówić dzieciom o Konstytucji i krytykować system Ziobry [online], oko.press [dostęp 26.11.2023 r.] (pol.).
  14. Pomoc prawna pro bono dla protestujących po wyroku TK [online], Naczelna Rada Adwokacka - Warszawa [dostęp 26.11.2023 r.] (pol.).

Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":

Artur Żurawik | Ewa Monika Guzik-Makaruk

Oceń: Dobrosława Szumiło-Kulczycka

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:10