Hugon Kowarzyk to postać, która zasługuje na szczególne uznanie w polskiej medycynie. Urodził się 10 grudnia 1906 roku w Jaworznie, a swoją karierę naukową i zawodową związał z fizjopatologią.
W swojej pracy zawodowej oraz badawczej zyskał reputację jako wybitny lekarz i specjalista, kształtując tym samym przyszłość wielu pokoleń medyków. Hugon Kowarzyk zmarł 7 marca 1985 roku we Wrocławiu, pozostawiając trwały ślad w historii polskiej medycyny.
Życiorys
Hugon Kowarzyk, po ukończeniu Gimnazjum św. Anny w Krakowie, rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 1930 roku zdobył tytuł doktora wszech nauk lekarskich. Jego ambicje naukowe rozwijały się również dzięki dalszym studiom w berlińskiej Akademii Weterynaryjnej, co przyczyniło się do ścisłego ukierunkowania jego zainteresowań, zwłaszcza w zakresie patologii ogólnej. Po zakończeniu studiów, Kowarzyk przyjął stanowisko asystenta w Zakładzie Patologii Ogólnej i Doświadczalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1939 roku obronił habilitację na podstawie swojej pracy pt. „Badania nad pochodzeniem, własnościami i znaczeniem fizjologicznym cholinoesterazy krwi”.
Okres II wojny światowej przyniósł ogromne zmiany w jego życiu zawodowym. W czasie okupacji niemieckiej pełnił obowiązki kierownika Zakładu Patologii Ogólnej i Doświadczalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wykładał takie przedmioty jak fizjologia oraz chemia fizjologiczna w ramach Tajnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po zakończeniu wojny, od 1945 do 1946 roku, Kowarzyk znowu pełnił rolę kierownika Zakładu Patologii Ogólnej i Doświadczalnej, przy czym zamieszkiwał na osiedlu Salwator.
W 1946 roku przeniósł się do Wrocławia, gdzie stał się profesorem na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie odegrał kluczową rolę w organizacji Wydziału Lekarskiego, pełniąc jednocześnie funkcję kierownika Katedry i Zakładu Patologii Ogólnej i Doświadczalnej. Od 1950 roku do 1977 roku był także związany z Akademią Medyczną we Wrocławiu. W 1946 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a nieco później, w 1957 roku, został profesorem zwyczajnym. W latach 1946–1948 sprawował także funkcję dziekana i prodziekana wydziału.
Jednocześnie, w latach 1955-1968, Kowarzyk kierował Zakładem Patofizjologii Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. W 1958 roku został członkiem korespondentem, a w 1970 roku członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Ponadto, w latach 1968-1980 pełnił rolę przewodniczącego Komitetu Podstawowych Nauk Medycznych PAN. Był również współzałożycielem oraz przez długi czas prezesem Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, a także aktywnie angażował się w międzynarodowe towarzystwa naukowe, takie jak New York Academy of Sciences, Deutsche Akademie der Naturforscher w Halle oraz Międzynarodowe Towarzystwo Hematologiczne.
W swoim dorobku naukowym koncentrował się na badaniach dotyczących krzepliwości krwi, hematologii, wektokardiografii oraz cytogenetyki. Jego badania były często realizowane we współpracy z żoną, Zofią z domu Wołek, która także miała znaczny wkład w rozwój badań naukowych. Zwolennikiem naukowego podejścia do medycyny, Kowarzyk zmarł we Wrocławiu i spoczywa na cmentarzu Świętej Rodziny (sektor 11-6-5,5a).
Publikacje
Hugon Kowarzyk, uznawany za znaczącą postać w dziedzinie nauk przyrodniczych, ma na swoim koncie wiele interesujących prac badawczych. Poniżej znajduje się zestawienie jego publikacji, które ukazują różnorodność jego zainteresowań oraz kluczowe osiągnięcia w różnych aspektach nauki.
- Promieniowanie mitogenetyczne, a wpływ ciał lotnych ze zmiażdżonych tkanek cebuli na zjawiska koloidalne (1930),
- Badania nad rozkładem acetylocholiny w ustroju i jego fizjologicznym znaczeniem: Rozkład acetylocholiny we krwi rozmaitych zwierząt, Część 1 (1937, współautorzy: Jerzy Fegler, Jerzy Szpunar),
- Elektrofizyka mózgu (1946),
- The Experimental Aberrations of Vanessidae (1948),
- Podstawy elektrokardiografii (1949, współautorka: Helena Kowarzyk),
- Wektorkardiografia przestrzenna. Praca zespołowa z udziałem L Gieca (1959, współautorka: Helena Kowarzyk),
- Wektokardiografia przestrzenna (1959),
- Spatial Vectorcardiography (1960, współautorka: Helena Kowarzyk).
Każda z wymienionych publikacji stanowi wartościowy wkład w rozwój wiedzy w danej dziedzinie, a także podkreśla interdyscyplinarny charakter badań Kowarzyka, które wciąż inspirują współczesnych badaczy.
Ordery i odznaczenia
Hugon Kowarzyk został uhonorowany licznymi odznaczeniami, co jest wyrazem jego zasług i wkładu w rozwój kraju. Poniżej przedstawiamy lista jego nagród:
- krzyż komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski (22 lipca 1951),
- medal 10-lecia Polski Ludowej,
- medal Komisji Edukacji Narodowej.
Nagrody i wyróżnienia
Hugon Kowarzyk to postać, która zdobyła uznanie w różnych dziedzinach. Jego osiągnięcia zostały docenione przez wiele instytucji i organizacji, co odbiło się na jego prestiżu w środowisku naukowym. Oto niektóre z jego nagród i wyróżnień:
- Państwowa Nagroda Naukowa III stopnia w dziedzinie nauk lekarskich za pracę w dziedzinie krzepliwości krwi (1950),
- Nagroda Państwowa I stopnia (1964, zespołowa),
- Nagroda Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej,
- Nagroda Miasta Wrocławia,
- tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (1978),
- tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego (1983),
- Członek honorowy Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Legnicy.
Jego osiągnięcia świadczą o znaczącej roli, jaką odegrał w polskim szkolnictwie wyższym oraz w naukach medycznych.
Przypisy
- a b c Kowarzykowie | FA 04/2019 | Forum Akademickie - portal środowiska akademickiego i naukowego [dostęp 26.08.2024 r.]
- a b Cmentarz Parafialny św. Rodziny we Wrocławiu [online], mogily.pl [dostęp 26.08.2024 r.]
- a b Cmentarz Świętej Rodziny we Wrocławiu [dostęp 26.08.2024 r.]
- KOWARZYK, Hugon [online], Polska Akademia Nauk - Członkowie PAN [dostęp 03.02.2023 r.]
- Notka Biograficzna - Hugon Kowarzyk - AZON [online], zasobynauki.pl [dostęp 26.08.2024 r.]
- Doktorzy Honoris Causa: Multimedialna Baza Danych Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego [online], mbd.muzeum.uni.wroc.pl [dostęp 26.08.2024 r.]
- Poczet Doktorów Honoris Causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu 1950–2018. Wrocław: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, 2018, s. 80–83. [dostęp 26.08.2024 r.]
- Przyznanie Państwowych Nagród Naukowych i Artystycznych. „Nowa Kultura”. Rok I, Nr 19, s. 2, 06.08.1950 r. Warszawa: Związek Literatów Polskich. [dostęp 26.08.2024 r.]
- M.P. z 1951 r. nr 75, poz. 1024 „za wybitną działalność naukową w dziedzinie medycyny”.
- Osiedle Kowarzyka. dolny-slask.org.pl. [dostęp 03.03.2018 r.]
Oceń: Hugon Kowarzyk