Feliks Koczur


Feliks Koczur był wybitnym polskim politykiem oraz aktywnym działaczem w ramach Polskiego Stronnictwa Ludowego "Piast". Urodził się 30 maja 1882 roku w Jaworznie, gdzie spędził część swojego młodzieńczego życia, mając ogromny wpływ na społeczność lokalną.

Jego działalność polityczna ściśle związana była z zaangażowaniem w sprawy rolnictwa i wsi, co czyniło go ważnym przedstawicielem interesów tej grupy społecznej. Po wielu latach ofiarnej służby, Koczur zmarł 12 marca 1962 roku w Milówce, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w polskiej polityce.

Życiorys

Feliks Koczur przyszedł na świat 30 maja 1882 roku w Jaworznie, jako syn Walentego oraz Marii Koczur. Po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnym mieście kontynuował edukację w Seminarium Nauczycielskim w Krakowie, gdzie w 1903 roku uzyskał nauczycielski egzamin kwalifikacyjny. Następnie przez trzy dekady pracował w Milówce, początkowo jako nauczyciel w szkole ludowej, a od 1918 roku obejmując również stanowisko kierownika szkoły powszechnej.

Od 1903 roku pełnił funkcję sekretarza Towarzystwa Szkoły Ludowej (TSL) oraz organizował biblioteki, kółka rolnicze i odczyty poświęcone historii Polski. W 1905 roku był reprezentantem powiatu Żywiec na zjeździe delegatów szkół ludowych Galicji w Krakowie. W tym samym roku rozpoczął działalność jako założyciel ognisk Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) w Milówce, Żywcu, Jeleśni oraz Suchej.

Koczur był członkiem Stronnictwa Ludowego (SL), a później Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL). W 1910 roku zainicjował powstanie Składnicy Kółek Rolniczych, która działała do 1932 roku. W 1912 roku kandydował do galicyjskiego Sejmu Krajowego we Lwowie oraz został członkiem Rady Powiatowej. W latach 1912–1913 aktywnie zbierał środki na Polski Skarb Wojskowy.

Również w 1913 roku, 4 lipca, zarejestrował stowarzyszenie „Związek Strzelecki w Milówce”. W sierpniu 1914 współorganizował oddział, który wstąpił do II Brygady Legionów Polskich. Dnia 3 września 1914 roku został mianowany członkiem PKN w Żywcu, a 9 stycznia 1915 roku pełnił rolę delegata Komitetu Narodowego w Żywcu.

W trakcie I wojny światowej zdołał zorganizować kasę Raiffeisena, którą kierował aż do 1939 roku. Ponadto uruchomił kasę Stefczyka w Milówce i Kamesznicy, a także Bank Spółdzielczy oraz Kasę Spółdzielczą, która działała do lat 70. Po odzyskaniu niepodległości w Polsce, po rozwiązaniu Rady Gromadzkiej w Milówce, został komisarzem rządowym, a następnie wójtem. Był inicjatorem budowy szkół w miejscowościach takich jak Prusów, Szare i Kamesznica.

W 1932 roku został przeniesiony przez władze oświatowe do województwa kieleckiego, skąd przeszedł na emeryturę. Pod koniec lat 30. ponownie objął stanowisko wójta Milówki. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej oraz członkiem SL „Roch”. Po wojnie pełnił funkcję wójta Milówki i aktywnie uczestniczył w pracach Powiatowej Rady Narodowej w Żywcu oraz Gromadzkiej Rady Narodowej w Milówce. Jako działacz Frontu Jedności Narodu, pracował w Gminnej Spółdzielni (GS) w Milówce.

Pozostawił po sobie bogaty dorobek, a jego życie zakończyło się 12 marca 1962 roku w Milówce.

Działalność polityczna

Feliks Koczur był niezwykle aktywnym działaczem politycznym, który w latach 1919–1922 pełnił funkcję posła na Sejm Ustawodawczy. Jego mandat został zdobyty dzięki liście nr 8 w okręgu wyborczym nr 38, obejmującym Wadowice. W trakcie swojej kariery politycznej, w II kadencji senatu, reprezentował także rolę zastępcy senatora na liście nr 25, przynależąc do Polskiego Bloku Katolickiego, PSL „P” i ChD, co miało miejsce w województwie krakowskim.

Odznaczenia

Feliks Koczur był wielkim patriotą i osobą, której działalność była wielokrotnie doceniana przez władze. Otrzymał kilka istotnych odznaczeń państwowych, które potwierdzają jego zasługi dla kraju.

W 1958 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co było wyróżnieniem za jego zasługi w odbudowie państwa po II wojnie światowej. Rok później, w 1959, przyznano mu Medal Zwycięstwa i Wolności 1945, symbolizujący doniosłe znaczenie walki o wolność narodu polskiego. Dodatkowo, otrzymał również Złotą Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego, co ukazuje jego zaangażowanie w sektorze oświaty oraz dbałość o rozwój edukacji w Polsce.

Przypisy

  1. a b c d Słownik biograficzny Żywiecczyzny 1995 ↓, s. 101.
  2. a b c d Słownik biograficzny Żywiecczyzny 1995 ↓, s. 100.

Oceń: Feliks Koczur

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:8