Agnieszka Głowacka, z dumnym nazwiskiem rodowym Marek, przyszła na świat 18 czerwca 1982 roku w malowniczym Jaworznie. Jest to uznawana za jedną z wybitnych postaci w polskim świecie sztuki, a jej talenty obejmują nie tylko aktorstwo teatralne i filmowe, ale również dubbing, w którym doskonale się sprawdza.
Już od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie sceną, co pavedło ją do kariery, która dziś owocuje wieloma ciekawymi rolami oraz projektami.
Życiorys
Agnieszka Głowacka jest osobą o bogatej edukacji muzycznej oraz znaczącym dorobku artystycznym. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie, gdzie zdobywała umiejętności gry na fortepianie. W 1993 roku wzięła udział w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina, który odbył się w Getyndze w Niemczech.
W 2001 roku zakończyła swoją edukację w Państwowym Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie uczyła się gry na oboju pod kierunkiem prof. Tomasza Miczki. Już w tym samym roku rozpoczęła studia na wydziale aktorskim Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
W 2004 roku, jeszcze przed ukończeniem studiów aktorskich, zadebiutowała na scenie Teatru Nowego w Poznaniu, występując w roli Lei w spektaklu „Dybbuk” autorstwa An-skiego, w reżyserii Pawła Passiniego. Po ukończeniu studiów w 2005 roku, kontynuowała swoją karierę teatralną, związek z Teatrem STU w Krakowie stając się jej ważną częścią.
Równolegle do kariery aktorskiej, Głowacka jest zawodniczką Polskiego Związku Jeździeckiego i reprezentuje klub sportowy Golden Dream. W 2006 roku osiągnęła znaczący sukces, zdobywając złoty medal podczas Mistrzostw Polski w ujeżdżeniu w damskim siodle. Dodatkowo, ma na swoim koncie tytuł dwukrotnej Mistrzyni Polski Gwiazd w konkurencji ujeżdżenia, przyznany w latach 2005 i 2006.
Role teatralne
Agnieszka Głowacka ma na swoim koncie wiele niezapomnianych ról teatralnych, które zapisały się w historii polskiego teatru. Poniżej przedstawiono wybrane z nich:
- Król Lear, William Shakespeare, 2010, w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, Teatr STU w Krakowie, w roli Regany,
- Biesy, Fiodor Dostojewski, 2007, w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, Teatr STU w Krakowie, w roli Marii Timofiejewny Lebiadkin,
- Zemsta, Aleksander Fredro, 2005, w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, Teatr STU w Krakowie, w roli Klary,
- Alicja w Krainie Czarów, Lewis Carroll, 2005, w reżyserii Pawła Passiniego, spektakl niezależny na terenach ASP w Warszawie,
- Dybbuk, Szymon An-ski, 2004, w reżyserii Pawła Passiniego, Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, w roli Lei,
- Ślub, Witold Gombrowicz, 2004, w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, Teatr Collegium Nobilium w Warszawie, w roli Matki.
Teatr radia
W twórczości Agnieszki Głowackiej na szczególną uwagę zasługują dwie istotne realizacje radiowe.
- „Mikołaj Rej wysyła sms”, wykonany w 2005 roku w Studiu Agnieszki Osieckiej w Warszawie, w interpretacji Agnieszki Marek,
- „Teatr Polskiego Radia – Erotyki”, zrealizowany również w 2005 roku, w Studiu Agnieszki Osieckiej w Warszawie, w którym wystąpili Agnieszka Marek, Olga Sawicka, Wojciech Pszoniak oraz Krzysztof Banaszyk, z towarzyszeniem Janusza Strobla na gitarze.
Polski dubbing
Filmy
Agnieszka Głowacka, utalentowana aktorka podkładająca głos, ma na swoim koncie wiele znakomitych ról dubbingowych w filmach. Oto niektóre z jej osiągnięć:
- 2012: Nie-Przyjaciele – Halley Brandon,
- 2012: Disney’s Friends for Change Games – Zendaya Coleman,
- 2014: Zaplikowani – Zoey Stevens,
- 2014: Zakochany wilczek 2: W świątecznym stylu – Fąfel,
- 2014: Gra Endera – Valentine Wiggin.
Seriale
W obszarze telewizji, jej praca dubbingowa obejmuje liczne seriale, które zdobyły uznanie widzów. Poniżej przedstawiamy wybór z jej najważniejszych ról:
- 2002–2006: Mistrzowie kaijudo,
- 2004–2007: Danny Phantom,
- 2005: Po prostu Jamie – Sydney,
- 2010: Tara Duncan – Livia,
- 2010–2013: Taniec rządzi – Rocky Blue,
- 2010: Hero 108 – Alpha Lala,
- 2011: Tajemnice domu Anubisa – Patricia Williamson,
- 2011: My Little Pony: Przyjaźń to magia – Rainbow Dash (wydanie VCD),
- 2012: Nadzdolni – Sequoia Jones,
- 2012: Zdaniem Freda! – Bertha,
- 2012: Przygody Sary Jane – Maria,
- 2012: Wojownicze Żółwie Ninja – April O’Neil,
- 2014: Czarownica Emma – Emma Alonso,
- 2015: Nastoletnia agentka – K.C. Cooper.
Gry komputerowe
Agnieszka Głowacka wystąpiła w kilku interesujących rolach w grach komputerowych. W 2007 roku zadebiutowała w grze Harry Potter i Zakon Feniksa, gdzie wcieliła się w postacie:
- komicznego gargulca,
- Gryfonki #3,
- Krukonki #1.
W 2010 roku kontynuowała swoją przygodę, biorąc udział w produkcji Harry Potter i Insygnia Śmierci, w której zagrała czarownicę #5.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Paweł Sarna (poeta) | Michał Piotrowski (fotograf) | Michał Knot | Kazimierz Adamczyk | Tadeusz Leśniak (pianista) | Leszek Dutka | Eryk Gruca | Roman Jońca | Wojciech Brzeziński (aktor) | Bogdan Tosza | Wincenty Drabik | Jan Pierzchała | Justyna Kucharczyk | Marek Moderau | Stanisława Wątróbska-Frindt | Dominika Słowik | Basia | Włodzimierz Kawecki | Jakub ByrczekOceń: Agnieszka Głowacka