Włodzimierz Jan Kawecki, urodzony 26 maja 1905 roku w Jaworznie, był wszechstronnie uzdolnionym człowiekiem, którego życie zakończyło się tragicznie wiosną 1940 roku w Charkowie. Był nie tylko utalentowanym artystą malarzem, ale również poetą i grafikiem, co czyniło go postacią wyjątkową w polskim środowisku artystycznym.
Oprócz swoich artystycznych pasji, Kawecki pracował jako inżynier leśnik, co świadczy o jego różnorodnych zainteresowaniach. Jako podporucznik piechoty rezerwy Wojska Polskiego, zaangażował się w służbę narodową, a niestety stał się także jedną z wielu ofiar zbrodni katyńskiej.
Życiorys
Włodzimierz Kawecki był osobą o bogatym życiorysie, któremu na pewno warto poświęcić chwilę uwagi. Był synem Bolesława i Krystyny z Abstorskich. W okresie swojej młodości uczęszczał do szkoły podstawowej w Jaworznie, a swoje gimnazjalne wykształcenie zdobywał we Lwowie oraz Krakowie. Warto zaznaczyć, że już w wieku zaledwie 13 lat brał udział w walkach o Lwów w 1918 roku, które miały miejsce podczas wojny polsko-ukraińskiej. To doświadczenie niewątpliwie miało wpływ na jego dalsze życie.
W 1923 roku uzyskał maturę, a następnie ukończył Wydział Rolno-Lasowy Politechniki Lwowskiej, zdobywając tytuł inżyniera leśnika. Po studiach przeszedł szkolenie w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty, a potem odbył służbę w 12 Pułku Piechoty.
Po zakończeniu swojej edukacji, Włodzimierz Kawecki rozpoczął pracę w Sekcji Leśnej Małopolskiego Towarzystwa Rolniczego, gdzie stał się autorem licznych artykułów popularnonaukowych na temat leśnictwa. Jego prace były publikowane w takich czasopismach jak „Świadowid”, „IKC” czy „Zagroda Wzorowa”. Z czasem objął stanowisko leśnika powiatowego w Żywcu, gdzie opracował szereg książek dotyczących lasów Żywiecczyzny, jak również kultury, sztuki i tradycji tego regionu.
Włodzimierz Kawecki był także zwolennikiem ochrony środowiska. To on postulował oraz projektował utworzenie rezerwatów przyrody w trzech lokalizacjach regionu żywieckiego: w obrębie Wielkiej Rajczy, pod Halą Rysianka oraz w górnych partiach Romanki. Warto dodać, że dwa z jego zaproponowanych rezerwatów zostały utworzone w okresie Polski Ludowej.
Jego pasje obejmowały także rysownictwo i malarstwo, a dokonania artystyczne prezentował w Krakowskim Towarzystwie Sztuk Pięknych, będąc jednym z uczniów Leona Wyczółkowskiego.
W obliczu zbliżającego się konfliktu zbrojnego, w 1939 roku został zmobilizowany. Po rozpoczęciu II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej jako podporucznik. Jednak na skutek agresji ZSRR na Polskę, 17 września 1939 roku został aresztowany przez sowietów i przetrzymywany w obozie w Starobielsku. Wiosną 1940 roku jego los tragicznie się zakończył, gdyż wraz z innymi jeńcami został przewieziony do Charkowa i tam zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD, na mocy decyzji biura politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940. Jego ciało potajemnie pochowano w bezimiennej mogile zbiorowej w Piatichatkach. Obecnie w tym miejscu znajduje się Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie, którego oficjalne otwarcie miało miejsce 17 czerwca 2000 roku.
Wybrane publikacje
Włodzimierz Kawecki ma na swoim koncie wiele znaczących publikacji, które odpowiadają na różnorodne potrzeby czytelników zainteresowanych tematyką Żywiecczyzny.
- Lasy Żywiecczyzny, ich teraźniejszość i przeszłość (Polska Akademia Umiejętności; Kraków; 1939; ponowne wydanie w 2014),
- Zima na Żywiecczyźnie (Żywiec; 1938),
- Żywiecczyzna (Wydawnictwo Ministerstwa Komunikacji : Nowoczesna Spółka Wydawnicza; 193?),
Upamiętnienie
5 października 2007 roku, minister obrony narodowej Aleksander Szczygło ogłosił pośmiertne awansowanie Włodzimierza Kaweckiego do stopnia porucznika. Uroczystość miała miejsce 10 listopada 2007 roku w Warszawie, w trakcie wydarzenia „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.
W dniu 17 września 2010 roku, w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń… pamiętamy” oraz „Katyń… Ocalić od zapomnienia”, w Jaworznie odbyło się zbiorowe posadzenie Dębu Pamięci. Drzewo to upamiętnia dziewięć ofiar zbrodni katyńskiej, w tym samego Włodzimierza Kaweckiego.
Ponadto, w kwietniu 2011 roku, w miejscowości Ostrów Mazowiecka-Komorów zasadzono kolejny Dąb Pamięci, który był hołdem dla Włodzimierza Kaweckiego. Zasadziła go jego córka, Barbara Kawecka.
Przypisy
- Lista osób zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje mianowanych pośmiertnie na kolejne stopnie. [online], web.archive.org, [dostęp 24.10.2024 r.]
- Zbrodnia katyńska, miedzy prawdą i kłamstwem [online], edukacja.ipn.gov.pl, 2008, s. 215 [dostęp 28.08.2024 r.]
- Prezydent RP wziął udział w uroczystościach „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów” [online], prezydent.pl [dostęp 26.08.2024 r.]
- Harmonogram odczytywania nazwisk osób zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje mianowanych pośmiertnie na kolejne stopnie [online], policja.pl, s. 1-4 [dostęp 28.08.2024 r.]
- Decyzja Nr 439/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 5.10.2007 r. w sprawie mianowania oficerów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze na kolejne stopnie oficerskie.
- Bednarz 2001 ↓, s. 208.
- Bednarz 2001 ↓, s. 207.
- Bednarz 2001 ↓, s. 206.
- Bednarz 2001 ↓, s. 205.
- Andrzej Leszek Szcześniak: Katyń. Lista ofiar i zaginionych jeńców obozów Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk. Warszawa: Alfa, 1989, s. 313. ISBN 83-7001-294-9.
- Księga Cmentarna Charkowa 2003 ↓, s. LXXIV.
- Księga Cmentarna Charkowa 2003 ↓, s. 219.
- WłodzimierzW. Kawecki WłodzimierzW., Lasy Żywiecczyzny, ich teraźniejszość i przeszłość : [zarys monograficzny], Kraków: Polska Akademia Umiejętności, 1939.
- Dąb Pamięci dla ofiar Katynia - Aktualności - InSilesia.pl [online], insilesia.pl [dostęp 20.11.2017 r.]
- Dąb Pamięci | Jaworznicki Portal Społecznościowy - jaw.pl | Jaworzno [online], www.jaw.pl [dostęp 20.11.2017 r.]
- Gmina Ostrów Mazowiecka - Strona główna [online], www.gminaostrowmaz.home.pl [dostęp 20.11.2017 r.]
- Zarchiwizowana kopia. [dostęp 15.04.2014 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Basia | Dominika Słowik | Stanisława Wątróbska-Frindt | Marek Moderau | Justyna Kucharczyk | Jan Pierzchała | Wincenty Drabik | Agnieszka Głowacka | Paweł Sarna (poeta) | Michał Piotrowski (fotograf) | Jakub Byrczek | Bogdan Tosza | Wojciech Brzeziński (aktor) | Roman Jońca | Eryk Gruca | Leszek Dutka | Tadeusz Leśniak (pianista) | Kazimierz Adamczyk | Michał KnotOceń: Włodzimierz Kawecki