Antoni Zięba (inżynier)


Antoni Zięba przyszedł na świat 5 lipca 1948 roku w Jaworznie. Był to polski naukowiec, który zyskał uznanie w obszarze inżynierii budownictwa lądowego. Swoją nazwisko związane jest z wieloma znaczącymi osiągnięciami w tej dziedzinie.

Uzyskując stopień doktoratu, Antoni Zięba stał się również nauczycielem akademickim, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pokoleniami inżynierów.

Był aktywnym działaczem pro-life, co podkreśla jego zaangażowanie w kwestie etyczne i społeczne. Oprócz działalności naukowej, Zięba był także publicystą, co pozwoliło mu na dotarcie do szerokiego grona odbiorców i wyrażanie swoich poglądów na różne tematy społeczno-kulturowe.

Antoni Zięba zmarł 3 maja 2018 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskiej nauce i społeczeństwie.

Życiorys

Antoni Zięba zdobył tytuł doktora naPolitechnice Krakowskiej, co otworzyło przed nim drzwi do kariery akademickiej. W 1971 roku rozpoczął pracę jako wykładowca na tej samej uczelni, gdzie następnie objął stanowisko adiunkta w Instytucie Mechaniki Budowli na Wydziale Inżynierii Lądowej.

Jako aktywny działacz społeczny, Zięba pełnił rolę redaktora w wielu czasopismach, takich jak Tygodnik Rodzin Katolickich „Źródło”, Tygodnik Młodzieży Katolickiej „Droga” oraz Miesięcznik Nauczycieli i Wychowawców Katolickich „Wychowawca”. Oprócz tego, był publicystą i felietonistą w TV Trwam i Radiu Maryja, a także w „Naszym Dzienniku”. Zięba był zwolennikiem reform w Konstytucji RP, szczególnie w kontekście ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Pełnił także istotne funkcje w organizacjach promujących obronę życia, będąc prezesem Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka od 1999 do 2018 roku, a także wiceprezesem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Pracował jako wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, a jego zaangażowanie przyczyniło się do współzałożenia Katolickiego Podyplomowego Studium Dziennikarstwa przy Krakowskim Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

W 1980 roku Zięba współzałożył Krucjatę Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci oraz w 2007 Światową Krucjatę Modlitwy w intencji obrony życia człowieka – World Prayer for Life. Angażował się również w Zespół Wspierania Radia Maryja, służąc Bogu, Kościołowi oraz własnej Ojczyźnie. Nosił tytuł Kawalera Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

W okresie od września 2016 roku prowadził programy „Głos z Krakowa” i „Zaczerpnij ze Źródła” na antenie Radia Maryja oraz Telewizji Trwam. Był autorem ponad 40 publikacji naukowo-technicznych oraz wielu artykułów dotyczących ochrony życia dziecka poczętego. Organizował liczne seminaria naukowe, a także współorganizował dwa Narodowe Marsze w Obronie Życia.

Po zdiagnozowaniu ciężkiej, przewlekłej choroby, trafił do szpitala 13 kwietnia 2018 roku. Niestety, zmarł 3 maja 2018 roku, pozostawiając po sobie znaczący ślad w dziedzinie obrony życia i pracy akademickiej.

Nagrody i wyróżnienia

Antoni Zięba jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, które podkreślają jego zasługi oraz zaangażowanie w działania na rzecz ochrony życia i edukacji.

  • nagroda Fundacji Jana Pawła II, za działalność pro-life,
  • medal Senatu RP, za obronę życia,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej, za zasługi dla oświaty i wychowania,
  • Medal Pro Ecclesia et Pontifice.

Przypisy

  1. Zaczerpnij ze Źródła, 15.10.2016 r.
  2. Głos z Krakowa, 28.09.2016 r., www.radiomaryja.pl
  3. INŻ. ANTONI ZIĘBA TRAFIŁ DO SZPITALA. POTRZEBA MODLITEWNEGO WSPARCIA. radiomaryja.pl. [dostęp 03.05.2018 r.]
  4. ODSZEDŁ DR INŻ. ANTONI ZIĘBA. radiomaryja.pl. [dostęp 03.05.2018 r.]
  5. Nie żyje ikona obrony życia w Polsce. youtube.com. [dostęp 03.05.2018 r.]
  6. World Prayer for Life. www.world-prayer-for-life.org. [dostęp 29.10.2015 r.]
  7. Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci. krucjata.org. [dostęp 29.10.2015 r.]
  8. Zarząd. federacjazycia.pl. [dostęp 29.10.2015 r.]
  9. O nas. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. [dostęp 29.10.2015 r.]
  10. Kamiński J., Przymus U. (red.) – Zwierzchnictwo w Polsce Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Księgarnia Św. Jacka, Katowice 2008. ISBN 978-83-7030-641-0.

Oceń: Antoni Zięba (inżynier)

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:24