Małgorzata Joanna Bednarczyk, urodzona 29 września 1951 roku w Jaworznie, to wybitna osobowość w polskiej ekonomii oraz edukacji. Jest nie tylko znakomitą ekonomistką, ale także uznawanym nauczycielem akademickim, posiadającym tytuł profesor doktor habilitowany.
W swojej karierze zawodowej Małgorzata Bednarczyk odgrywała istotną rolę także jako działaczka polityczna, angażując się w różnorodne inicjatywy, mające na celu rozwój i reformę w obszarze gospodarki oraz nauki w Polsce.
Życiorys
Małgorzata Bednarczyk to uznana postać w polskiej edukacji i gospodarce. W 1974 roku uzyskała dyplom z zakresu nauk ekonomicznych na Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie, a następnie w 1983 roku obroniła pracę doktorską, co stanowiło jej pierwszy krok w naukowej karierze. W 1996 roku uzyskała habilitację w Akademii Ekonomicznej w Krakowie, co znacznie wzmocniło jej autorytet w dziedzinie ekonomii. Dwa lata później, w 2002 roku, otrzymała tytuł naukowy profesora, co dodatkowo podkreśla jej kompetencje i osiągnięcia.
Od 1975 do 2004 roku była wykładowcą na wspomnianej już Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W międzyczasie prowadziła zajęcia również na Wydziale Zarządzania Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Chrzanowie oraz na Wydziale Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Pracowała także na Wydziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Akademii Ekonomicznej w Krakowie, gdzie pełniła kluczową rolę jako kierownik Katedry Zarządzania Małymi i Średnimi Przedsiębiorstwami.
W swojej karierze miała także zaszczyt zasiadać w Radzie Turystyki przy Ministrze Gospodarki oraz była aktywnym członkiem władz stowarzyszenia Rotary Club Kraków Wanda. Aktualnie wykłada na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie kierowała Katedrą Zarządzania w Turystyce, a następnie objęła funkcję dyrektora Instytutu Przedsiębiorczości.
W 2004 roku była związana z Samoobroną RP, z której listy bez powodzenia ubiegała się o mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, zdobywając 11 559 głosów. Po tych wyborach zdecydowała się na opuszczenie ugrupowania, co świadczy o jej niezależności i silnej woli.
Przypisy
- Nominacje profesorskie w Pałacu Prezydenckim. prezydent.pl, 23.05.2002 r. [dostęp 06.11.2024 r.]
- Prof. dr hab. Małgorzata Joanna Bednarczyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 22.05.2022 r.]
- Złota księga nauk ekonomicznych, prawnych i ścisłych, Mastermedia i Helion, Gliwice 2005, s. 15
- Złota Księga 80-lecia Akademii Ekonomicznej w Krakowie 1925-2005, Polski Instytut Biograficzny - Polskie Towarzystwo Biograficzne - Wydawnictwo Helion, Gliwice 2005 (ISBN 83-920014-5-1)
- Pod wpływem krajowej polityki. rp.pl, 04.06.2004 r.
- Kandydaci Samoobrony do Europarlamentu. gazeta.pl, 05.05.2004 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Cezary Sękalski | Gabriela Matuszek-Stec | Dariusz Nawrot | Iwona Jelonek | Bolesława Starmach | Antoni Zięba (inżynier) | Barbara Gutkowska | Elżbieta Mrożek-Loska | Zbigniew Kawecki | Stefan Ziemba | Grzegorz Przebinda | Andrzej Cwojdziński | Halina Bittner-SzewczykowaOceń: Małgorzata Bednarczyk