Stefan Ziemba, urodzony 21 grudnia 1907 roku w Jaworznie, to postać znana w polskiej nauce jako wybitny mechanik i specjalista w dziedzinie budowy maszyn.
W ciągu swojego życia, stał się profesorem doktorem habilitowanym, co jest jednym z najwyższych stopni akademickich w Polsce.
Jego dorobek naukowy oraz wpływ na rozwój polskiej mechaniki zaowocowały członkostwem w prestiżowej Polskiej Akademii Nauk, gdzie był cenionym członkiem rzeczywistym.
Stefan Ziemba zmarł 25 maja 1994 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie trwały ślad w dziedzinie inżynierii oraz nauk technicznych.
Życiorys
Stefan Ziemba, uznany specjalista w dziedzinie mechaniki, był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 1932 roku uzyskał tytuł magistra fizyki. Jego edukacja kontynuowana była na Akademii Górniczej w Krakowie, zaś w 1938 roku uzyskał tytuł inżyniera górniczego. Przez lata 1934–1939 pełnił funkcję starszego asystenta w Katedrze Techniki Teoretycznej i Wytrzymałości Materiałów tej uczelni.
W 1932 roku zaprezentował swoje pierwsze osiągnięcie naukowe w postaci publikacji dotyczącej pomiarów elektromagnetycznych. Jego kariera zawodowa w czasie II wojny światowej była o tyle trudna, że pracował jako robotnik w Elektrowni Miejskiej oraz angażował się w tajne nauczanie na AGH. W latach 1945-1949, jako adiunkt, wykładał w Katedrze Mechaniki Technicznej AGH, a w 1949 roku obronił pracę doktorską na temat walców pod działaniem sił osiowych, zaś habilitację uzyskał w 1950 roku z zagadnienia teorii naprężeń w układach kulistych, pod opieką promotora, prof. Wacława Olszaka.
W okresie od 1946 do 1951 roku pracował jako zastępca profesora i kierownik Katedry Mechaniki Ogólnej na Politechnice Krakowskiej, a w latach 1950-1951 pełnił również funkcję prodziekana Wydziału Hutniczego AGH. Rola kierownika Katedry Mechaniki Teoretycznej i Wytrzymałości Materiałów na Wojskowej Akademii Technicznej była dla niego ważnym krokiem w karierze, który trwał od 1951 roku do 1964 roku. W międzyczasie, w 1951 roku, został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1958 roku – profesorem zwyczajnym.
Od 1953 roku był zaangażowany w pracę w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN jako kierownik Pracowni Drgań Mechanicznych. Po kilku latach awansował na kierownika Zakładu Teorii Konstrukcji Maszyn oraz Pracowni Badań Maszyn i Elementów. Jego działalność naukowa obejmowała organizację regularnych seminariów dotyczących teorii drgań, a także promowanie 14 prac doktorskich.
Stefan Ziemba był także członkiem Polskiej Akademii Nauk, do której przyjęto go jako członka korespondenta w 1962 roku, a później jako członka rzeczywistego w 1969 roku. Przynależał do wielu ważnych stowarzyszeń naukowych, takich jak Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej oraz American Mathematical Society. W swej pracy wydawniczej pełnił rolę redaktora naczelnego czasopism związanych z eksploatacją maszyn i problemami drgań nieliniowych.
Jego badania koncentrowały się na skomplikowanych zagadnieniach drgań układów mechanicznych oraz dynamice układów dynamicznych, a także teorii tarcia, zużycia i smarowania. Osiągnięcia te znalazły zastosowanie w wielu branżach, od górnictwa przez hutnictwo, aż po przemysł maszynowy i budownictwo. Liczne publikacje Ziemby, które łącznie wynoszą ponad 150 artykułów, przyniosły znaczny wkład do rozwoju naukowego na ich polu.
Stefan Ziemba zmarł i został pochowany na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera G, grób 1, rząd 55).
Ważniejsze publikacje
W dorobku zawodowym Stefana Ziemby znajdują się liczne istotne publikacje, które mają znaczący wkład w rozwój nauk technicznych. Poniżej przedstawiamy zestawienie jego najbardziej wyróżniających się prac.
- Analiza drgań (Polskie Wydawnictwo Naukowe, tom 1 1957, tom 2 1959, tom 3 1969),
- Zagadnienia tarcia suchego (z Pawłem Solskim, PWN, 1965),
- Analiza modeli reologicznych (z Włodzimierzem Derskim, PWN, 1968),
- Podstawy pomiarów drgań mechanicznych (z Janem Osieckim, PWN, 1968),
- Zużycie przez tarcie (z Pawłem Solskim, PWN, 1969),
- Materiały wybuchowe w technicznych procesach obróbki tworzyw (z Wiktorem Babulem, PWN, 1972),
- Problemy teorii systemów (z Władysławem Jarominkiem i Robertem Staniszewskim, Ossolineum, 1980),
- Badania systemów eksploatacyjnych (ze Zdzisławem Cyganem, Piotrem Jędrzejowiczem i Leszkiem Dziadykiewiczem, t. 1 Ossolineum 1983, t. 2 Ossolineum 1984),
- Problemy rozwoju nauki o eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych (red., PWN, 1983),
- Sterowanie i zarządzanie eksploatację systemów technicznych (red., PWN, 1983).
Odznaczenia, nagrody i tytuły honorowe
Stworzony przez Stefana Ziembę zbiór odznaczeń oraz nagród jest imponujący i ukazuje jego wkład w rozwój kraju oraz edukację. Poniżej przedstawiamy szczegółową listę tych zaszczytnych wyróżnień:
- Order Sztandaru Pracy I klasy,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Medal 10-lecia Polski Ludowej,
- Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”,
- Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” (dwukrotnie),
- Srebrny Medal im. F. Czizika Czechosłowackiej Akademii Nauk,
- doktor honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej (1969),
- doktor honoris causa Wyższej Szkoły Technicznej w Bratysławie (1970),
- doktor honoris causa Politechniki Poznańskiej (1978),
- doktor honoris causa Wojskowej Akademii Technicznej (1990).
Przypisy
- Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze.
- a b 80-TA ROCZNICA URODZIN NESTORA POLSKIEJ NAUKI PROFESORA STEFANA ZIEMBY. tribologia.org. [dostęp 23.07.2019 r.]
- Stefan Ziemba – staff. ippt.pan.pl. [dostęp 23.07.2019 r.]
- a b c d e f g h i j k l m Stefan Ziemba. historia.agh.edu.pl. [dostęp 23.07.2019 r.]
- a b Przedstawienie sylwetki – Prof. S. Ziemba. kmiis.wme.wat.edu.pl. [dostęp 23.07.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Halina Bittner-Szewczykowa | Andrzej Cwojdziński | Grzegorz Przebinda | Małgorzata Bednarczyk | Cezary Sękalski | Gabriela Matuszek-Stec | Dariusz Nawrot | Iwona Jelonek | Bolesława Starmach | Antoni Zięba (inżynier) | Zbigniew Kawecki | Elżbieta Mrożek-Loska | Barbara GutkowskaOceń: Stefan Ziemba