Bolesław Pędzikiewicz to postać o wyjątkowym znaczeniu w historii. Urodził się 21 stycznia 1895 roku w Jaworznie, a swoje życie zakończył 8 grudnia 1926 roku w Krakowie.
Był on żołnierzem armii austriackiej, a po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, zajął się służbą w Wojsku Polskim II RP, gdzie otrzymał stopień porucznika.
Wyróżniał się nie tylko odwagą, ale również oddaniem służbie wojskowej, co zaowocowało przyznaniem mu Orderu Virtuti Militari, najwyższego odznaczenia wojskowego w Polsce.
Życiorys
Bolesław Pędzikiewicz przyszedł na świat w rodzinie Karola i Anny, z domu Czerwonka. Jego edukacja rozpoczęła się w Seminarium Nauczycielskim, które ukończył w Krakowie. W trakcie nauki, od 15 listopada 1915 roku, został zmobilizowany do armii austriackiej, w której pełnił służbę aż do 1918 roku. W tym czasie ukończył również szkołę oficerską, co pozwoliło mu awansować w wojskowej hierarchii.
Od listopada 1918 roku, Pędzikiewicz związał się z Wojskami Polskimi i został przydzielony do 37 pułku piechoty, zajmując stanowisko dowódcy kompanii. Jako dowódca batalionu miał okazję uczestniczyć w I powstaniu śląskim, gdzie posługiwał się pseudonimem „Gryzoń”. Jego wizja dowodzenia zyskała na znaczeniu także podczas wojny polsko-bolszewickiej.
Szczególnie zapisał się w historii 18 sierpnia 1920 roku podczas walk w okolicach Pińska. Po przełamaniu linii obrony nieprzyjaciela i zdobyciu karabinu maszynowego pod Arcelinem, ruszył na czele swojego oddziału. Ośmielonym atakiem, w osłonie nocy, przeprowadził skuteczny atak frontalny na wieś Babuszewo, gdzie niestety odniósł ciężkie rany. Dla jego bohaterskiej postawy został uhonorowany Orderem Virtuti Militari, jednym z najwyższych odznaczeń wojskowych w Polsce.
Po zakończeniu działań wojennych Bolesław Pędzikiewicz znalazł zatrudnienie jako adiutant oraz oficer sanitarny w szpitalu wojskowym Dowództwa Okręgu Korpusu Nr V w Krakowie. Zmarł w swoim rodzinnym mieście, Krakowie. Był znanym kawalerem, którego życie i czyny pozostały w pamięci współczesnych mu ludzi.
Ordery i odznaczenia
Bolesław Pędzikiewicz był osobą wyróżniającą się licznymi odznaczeniami i medalami, które stanowią ważny element jego dziedzictwa. Wśród jego zasług można wymienić:
- Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari nr 4504,
- Medal Niepodległości – przyznany pośmiertnie 27 czerwca 1938 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.
Przypisy
- M.P. z 1938 r. nr 177, poz. 323.
- Kozubal 1929 r., s. 26 poz. 14.
- a b c d e f Polak (red.) 1993 r., s. 163.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Irena Odrzywołek | Sławomir Stróżak | Karol Pniak | Erazm Grotowski | Kazimierz Brożek | Janusz Skulich | Feliks Kamiński (pułkownik) | Józef Siupka | Stanisław SommerOceń: Bolesław Pędzikiewicz