Józef Siupka to postać, która zapisała się w historii Polski jako żołnierz Legionów Polskich. Jego życie trwało od 13 lipca 1895 roku, kiedy to przyszedł na świat w Jaworznie, aż do tragicznej śmierci 5 lipca 1916 roku pod Kościuchnówką.
Uczestniczył w walkach podczas I wojny światowej, a jego odwaga została doceniona poprzez nadanie mu Orderu Virtuti Militari, co czyni go jednym z bohaterów narodowych. Siupka jest symbolem poświęcenia i waleczności, które cechowały wielu Polaków w trudnych czasach wojny.
Życiorys
Józef Siupka urodził się w rodzinie Franciszka i Anny, z domu Góralczyk. Ukończył szkołę ludową, co stanowiło podstawę jego wykształcenia. Był członkiem Związku Strzeleckiego, co wskazuje na jego aktywne zaangażowanie w działania patriotyczne już w młodym wieku.
Od 14 sierpnia 1914 roku zaczął służyć w Legionach Polskich, początkowo w ramach Pierwszej Kompanii Kadrowej. Później został żołnierzem 2 kompanii 5 pułku piechoty Legionów Polskich, z którym brał udział w walkach podczas I wojny światowej.
Wyróżnił się w boju, szczególnie podczas starć o Polską Górę, gdzie „na czele swej sekcji bronił wysuniętej placówki, składając meldunki o ruchach nieprzyjaciela”. Niestety, zginął w walce, otoczony przez silniejsze siły rosyjskie; jego ciało zostało pochowane na polu bitwy. Za odwagę w obliczu niebezpieczeństwa został pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari.
Józef Siupka był kawalerem, co również podkreśla jego charakter jako żołnierza i patrioty.
Ordery i odznaczenia
W uznaniu za wyjątkowe osiągnięcia, Józef Siupka został uhonorowany następującymi odznaczeniami:
- Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari nr 6527,
- Krzyż Niepodległości – pośmiertnie.
Przypisy
- a b c d e f Polak (red.) 1993 r., s. 191.
- Bąbiński 1929 r., s. 82 poz. 234.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Stanisław Sommer | Bolesław Pędzikiewicz | Irena Odrzywołek | Sławomir Stróżak | Karol Pniak | Erazm Grotowski | Kazimierz Brożek | Janusz Skulich | Feliks Kamiński (pułkownik)Oceń: Józef Siupka